Wayland Baptist Invitational - Men's Division

165 Placers
  • 5. Noah Guerra (SCHU)
174 Placers
  • 5. Benjamin Humada (SCHU)
184 Placers
  • 5. Cole Reed (RLC)
197 Placers
  • 4. Jonathan Carranza (RLC)
  • 5. TiRyek West (SCHU)
  • 5. Caleb Smith (RLC)

  Matches

LBS Winner Result Loser Score/Time
125 Gabe Gray (Wayland Baptist) Pin Ivan Ozuna (SCHU) 4:04
125 Steven Flowers (Wayland Baptist) Pin Ivan Ozuna (SCHU) 2:38
133 Joshua Patch (Ottawa) Pin Isaac Stalcup (SCHU) 6:20
133 Saul Rocha (Unattached) Technical Fall Matthew Pezoa (RLC) 17-2
133 Pierce Mederios (York) Pin Camron Rodriguez (SCHU) 2:43
133 Adelfo Valdez (Unattached) Pin Christopher Guzman (RLC) 1:38
133 Justice Circle (Cowley County CC) Pin Christopher Guzman (RLC) 2:17
133 Jake Abeyta (Hastings) Pin Isaac Stalcup (SCHU) 4:36
133 Pierce Mederios (York) Decision Matthew Pezoa (RLC) 8-1
133 Saul Rocha (Unattached) Technical Fall Camron Rodriguez (SCHU) 18-3
141 Riley Dement (Hastings) Decision Jesus Cervantes (SCHU) 6-2
141 Jesus Cervantes (SCHU) Default Alexzander Simmons (Otero JC) 0:00
141 Ryan Wahl (Ottawa) Pin Jesus Cervantes (SCHU) 6:10
149 Zachary Brinkley (Wayland Baptist) Technical Fall Nicholas Lane (UHD) 15-0
149 Daniel Abeyta (Wayland Baptist) Pin Nicholas Lane (UHD) 1:13
157 Austin Daniels (Oklahoma Wesleyan) Technical Fall Matt Thompson (RLC) 16-0
157 Nicholas Hammond (SCHU) Pin Jonathan Hernandez (Wayland Baptist) 2:47
157 Austin Daniels (Oklahoma Wesleyan) Technical Fall Nicholas Hammond (SCHU) 16-0
157 Jonathan Hernandez (Wayland Baptist) Technical Fall Matt Thompson (RLC) 22-4
157 Stephan Gordon (Ottawa) Pin Nicholas Hammond (SCHU) 5:12
165 Noah Guerra (SCHU) Decision Zackary Suniga (Ottawa) 9-8
165 Dominique Evans (Midland) Decision Carlos Zumwalt (RLC) 10-7
165 Jarret Jurgens (Hastings) Pin Noah Guerra (SCHU) 4:11
165 Dennis Owcarz (Wayland Baptist) Decision Carlos Zumwalt (RLC) 5-2
165 Dennis Owcarz (Wayland Baptist) Pin Noah Guerra (SCHU) 6:00
174 Benjamin Humada (SCHU) Pin Alfonso Muniz (UHD) 1:19
174 Tommy Rosen-St. John (Wayland Baptist) Pin Ryan Thompson (RLC) 0:33
174 Diego Vigil-Reyes (Otero JC) Technical Fall Alexander Alberto (SCHU) 16-1
174 Lano Luna (Unattached) Major Decision Izaiah Salazar (RLC) 16-5
174 Tommy Rosen-St. John (Wayland Baptist) Technical Fall Benjamin Humada (SCHU) 16-0
174 Izaiah Salazar (RLC) Pin Preston Allen (Ottawa) 0:42
174 Izaiah Salazar (RLC) Decision Hunter McCarty (Wayland Baptist) 12-8
174 Alexander Alberto (SCHU) Major Decision Brandon Chapin (Wayland Baptist) 16-4
174 Alfonso Muniz (UHD) Pin Ryan Thompson (RLC) 0:43
174 Benjamin Humada (SCHU) Pin Izaiah Salazar (RLC) 1:57
174 Tye Kelsoe (Unattached) Major Decision Alexander Alberto (SCHU) 14-6
174 Lano Luna (Unattached) Pin Alfonso Muniz (UHD) 0:21
174 Benjamin Humada (SCHU) Decision Tye Kelsoe (Unattached) 14-10
174 Diego Vigil-Reyes (Otero JC) Major Decision Benjamin Humada (SCHU) 9-1
184 Santino Gee (Ottawa) Major Decision Brett Barefoot (SCHU) 13-3
184 Zachary Wendle (Midland) Major Decision Damian Rivera (SCHU) 18-9
184 Tarron Adams (Hastings) Technical Fall Cole Reed (RLC) 21-0
184 Tarron Adams (Hastings) Technical Fall Jermal Sanders (UHD) 16-1
184 Jermal Sanders (UHD) Forfeit Brett Barefoot (SCHU) 0:00
184 Gideon Monette (Hastings) Major Decision Damian Rivera (SCHU) 12-2
184 Cole Reed (RLC) Pin Noah Manly (York) 2:38
184 Shawn Dent (Cowley County CC) Pin Jermal Sanders (UHD) 1:12
184 Cole Reed (RLC) Pin Gideon Monette (Hastings) 2:22
184 Ridge Smith (Oklahoma Wesleyan) Technical Fall Cole Reed (RLC) 23-7
197 Jonathan Carranza (RLC) Decision Zachary Choate (Cowley County CC) 5-2
197 Riley Williams (Wayland Baptist) Decision Caleb Smith (RLC) 9-2
197 Noah Dohm (Otero JC) Pin Bryce Angst (RLC) 2:02
197 Jonathan Carranza (RLC) Decision Xavier Schecter (Ottawa) 7-0
197 Riley Williams (Wayland Baptist) Pin TiRyek West (SCHU) 2:12
197 Riley Williams (Wayland Baptist) Technical Fall Jonathan Carranza (RLC) 18-2
197 TiRyek West (SCHU) Pin Noah Gugelman (Hastings) 6:33
197 Caleb Smith (RLC) Technical Fall Bryce Angst (RLC) 18-2
197 TiRyek West (SCHU) Pin Justin Vargas (Wayland Baptist) 1:05
197 Caleb Smith (RLC) Pin Zachary Choate (Cowley County CC) 0:46
197 James Johnson (Cowley County CC) Decision TiRyek West (SCHU) 6-5
197 Jonathan Carranza (RLC) Forfeit Caleb Smith (RLC) 0:00
197 James Johnson (Cowley County CC) Pin Jonathan Carranza (RLC) 2:38
285 Jacob Cuellar (SCHU) Decision Logan Clark (Central Christian) 1-0 TB-1
285 Cooper Wilkins (York) Pin Nicholas Emery (UHD) 4:38
285 Joshua Tatman (SCHU) Decision Baylor Walker (Wayland Baptist) 2-1
285 Robert Hernandez (SCHU) Pin Brecken Wedel (Central Christian) 2:39
285 Kolvin Berry (Cowley County CC) Decision Jacob Cuellar (SCHU) 7-1
285 Alton Johnson (Midland) Technical Fall Joshua Tatman (SCHU) 18-3
285 Tyler Shannon (Cowley County CC) Decision Robert Hernandez (SCHU) 1-0
285 Nicholas Emery (UHD) Decision Walter Castillo (Midland) 9-2
285 Darrell Zagurski (Midland) Forfeit Robert Hernandez (SCHU) 0:00
285 Joshua Tatman (SCHU) Pin Nicholas Emery (UHD) 1:04
285 Trey Carnes (Oklahoma Wesleyan) Pin Jacob Cuellar (SCHU) 1:41
285 Darrell Zagurski (Midland) Pin Joshua Tatman (SCHU) 1:55