EZ-Flex Southwestern Scuffle - Men's Division

125 Placers
  • 2. Allen Roppolo (SCHU)
133 Placers
  • 3. Camron Rodriguez (SCHU)
149 Placers
  • 2. Lucas Brennan (UNT)
165 Placers
  • 4. Alexander Alberto (SCHU)
174 Placers
  • 1. Drake Dudley (UNT)
  • 4. Benjamin Humada (SCHU)
184 Placers
  • 3. Brett Barefoot (SCHU)
197 Placers
  • 3. Caleb Smith (RLC)
  • 4. Jonathan Carranza (RLC)
235 Placers
  • 1. Robert Hernandez (SCHU)
  • 4. Jerry Williams (RLC)
285 Placers
  • 2. Tristan Baugher (UNT)
  • 4. Joshua Tatman (SCHU)

  Matches

LBS Winner Result Loser Score/Time
125 Jesse Gomez (Wayland Baptist) Pin Foster Griffin (UNT) 2:14
125 Allen Roppolo (SCHU) Technical Fall Nick Burks (Central Christian) 20-2
125 Gabe Gray (Wayland Baptist) Disqualification Myles Theirgood (SCHU) 6:49
125 Steven Flowers (Wayland Baptist) Pin Ivan Ozuna (SCHU) 0:53
125 Allen Roppolo (SCHU) Decision Jesse Gomez (Wayland Baptist) 4-2
125 Myles Theirgood (SCHU) Pin Diesma Previl (Wayland Baptist) 5:00
125 Myles Theirgood (SCHU) Pin Ivan Ozuna (SCHU) 4:14
125 Steven Weatherall (Lyon) Pin Foster Griffin (UNT) 6:50
125 Jesse Gomez (Wayland Baptist) Pin Myles Theirgood (SCHU) 1:28
125 Steven Flowers (Wayland Baptist) Pin Allen Roppolo (SCHU) 0:53
133 Jeffery Williams (Central Baptist) Major Decision Camron Rodriguez (SCHU) 17-6
133 Adelfo Valdez (Wayland Baptist) Major Decision Matthew Pezoa (RLC) 11-1
133 Gabriel Torres (UNT) Decision Christopher Guzman (RLC) 9-2
133 Saul Rocha (Wayland Baptist) Technical Fall Gabriel Torres (UNT) 18-1
133 Camron Rodriguez (SCHU) Decision Matthew Pezoa (RLC) 2-1
133 Jacob Campa (Wayland Baptist) Pin Christopher Guzman (RLC) 1:20
133 Camron Rodriguez (SCHU) Disqualification Gabriel Torres (UNT) 5:30
133 Camron Rodriguez (SCHU) Forfeit Jeffery Williams (Central Baptist) ——
141 Alex Bonner (Wayland Baptist) Decision Enrique Munguia (UT) 12-10
141 Gabe Blough (St. Mary) Pin Jesus Cervantes (SCHU) 3:38
141 Enrique Munguia (UT) Pin Jesus Cervantes (SCHU) 4:02
141 Ben Freeman (Central Baptist) Decision Enrique Munguia (UT) 8-3
149 Kendall Fleming (St. Mary) Pin Nicholas Lane (UHD) 2:28
149 Lucas Brennan (UNT) Major Decision Raivyn Alicea (Central Christian) 11-0
149 Lucas Brennan (UNT) Decision Carlos Cueva (Lyon) 7-0
149 Raivyn Alicea (Central Christian) Pin Nicholas Lane (UHD) 3:00
149 Joe Rios (Wayland Baptist) Decision Lucas Brennan (UNT) 6-2
157 Damarea Speller (Wayland Baptist) Decision Austin Kolada (UTA) 5-2
157 Isaiah Frederick (Kansas Wesleyan) Pin Bobby Guerrero (UNT) 2:29
157 Matt Thompson (RLC) Pin Dylan Parsons (TAMU) 1:22
157 Patrick Boulanger (St. Mary) Pin Scott Akers (UNT) 1:39
157 Damarea Speller (Wayland Baptist) Pin Jonathan Rodriguez (TAMU) 1:29
157 Roger Gasmann (Lyon) Pin Matt Thompson (RLC) 2:27
157 Austin Kolada (UTA) Major Decision Isaiah Frederick (Kansas Wesleyan) 16-3
157 Bobby Guerrero (UNT) Pin Jonathan Rodriguez (TAMU) 2:29
157 Scott Akers (UNT) Pin Dylan Parsons (TAMU) 0:50
157 Austin Kolada (UTA) Technical Fall Matt Thompson (RLC) 15-0
157 Bobby Guerrero (UNT) Forfeit Scott Akers (UNT) 0:00
157 Damarea Speller (Wayland Baptist) Decision Austin Kolada (UTA) 3-2
157 Juleain Winters (St. Mary) Pin Bobby Guerrero (UNT) 1:33
165 Alexander Alberto (SCHU) Decision Abednigo Sagomba (Wayland Baptist) 6-5
165 Mikal Walters (Arkansas Baptist) Pin Gilmar Ortega (UT) 2:11
165 Derrick Top (Lyon) Pin Dustin Basham (UNT) 1:46
165 Morgan Matthis (Wayland Baptist) Pin Nash Malicdan (UTA) 4:24
165 Alexander Alberto (SCHU) Pin Matthew Whitsitt (Kansas Wesleyan) 1:50
165 Dennis Owcarz (Wayland Baptist) Decision Carlos Zumwalt (RLC) 8-3
165 Derrick Top (Lyon) Decision Alexander Alberto (SCHU) 9-5
165 Dustin Basham (UNT) Pin Gilmar Ortega (UT) 2:38
165 Abednigo Sagomba (Wayland Baptist) Pin Carlos Zumwalt (RLC) 1:34
165 Dustin Basham (UNT) Technical Fall Morgan Matthis (Wayland Baptist) 16-1
165 Mikal Walters (Arkansas Baptist) Pin Nash Malicdan (UTA) 1:35
165 Abednigo Sagomba (Wayland Baptist) Pin Dustin Basham (UNT) 3:56
165 Alexander Alberto (SCHU) Decision Abednigo Sagomba (Wayland Baptist) 9-6
165 Arman Mansouri (Lyon) Technical Fall Alexander Alberto (SCHU) 20-5
174 Benjamin Humada (SCHU) Pin Jakob Case (Ozarks) 6:19
174 Stevie Acosta (UHD) Pin Jonathan Gray (Lyon) 5:42
174 Drake Dudley (UNT) Pin Bruce Whitehead (Lyon) 1:15
174 Izaiah Salazar (RLC) Pin Devion Roe (Arkansas Baptist) 3:51
174 Benjamin Humada (SCHU) Major Decision Hunter McCarty (Wayland Baptist) 15-5
174 Lano Luna (Wayland Baptist) Pin Stevie Acosta (UHD) 1:03
174 Drake Dudley (UNT) Major Decision Sidney Douglas (St. Mary) 14-5
174 Tommy St. John (Wayland Baptist) Technical Fall Izaiah Salazar (RLC) 17-2
174 Lano Luna (Wayland Baptist) Decision Benjamin Humada (SCHU) 10-5
174 Drake Dudley (UNT) Decision Tommy St. John (Wayland Baptist) 4-0
174 Raul Gonzalez (Lyon) Pin Raul Gonzalez (Lyon) Won by FF 2:08
174 Bruce Whitehead (Lyon) Pin Bruce Whitehead (Lyon) Won by FF 0:30
174 No Contest Decision Sidney Douglas (St. Mary) 9-6
174 Bruce Whitehead (Lyon) Pin Bruce Whitehead (Lyon) Won by FF 2:30
174 Drake Dudley (UNT) Decision Lano Luna (Wayland Baptist) 7-2
184 Evan Sharpe (Ozarks) Major Decision Cole Reed (RLC) 16-8
184 Reuben Vedia (Lyon) Major Decision Douglas Rush (RLC) 12-2
184 Brett Barefoot (SCHU) Technical Fall Jermal Sanders (UHD) 20-2
184 Damian Rivera (SCHU) Pin Jacob Lambert (Lyon) 4:53
184 Reuben Vedia (Lyon) Pin Ryan Thompson (RLC) 1:41
184 Luke Carlin (Wayland Baptist) Decision Brett Barefoot (SCHU) 10-6
184 Brett Barefoot (SCHU) Pin Cole Reed (RLC) 2:07
184 Matthew Breland (Kansas Wesleyan) Pin Ryan Thompson (RLC) 0:42
184 Damian Rivera (SCHU) Pin Douglas Rush (RLC) 6:49
184 Evan Sharpe (Ozarks) Technical Fall Jermal Sanders (UHD) 21-3
184 Brett Barefoot (SCHU) Decision Matthew Breland (Kansas Wesleyan) 17-13
184 Evan Sharpe (Ozarks) Decision Damian Rivera (SCHU) 6-5
184 Brett Barefoot (SCHU) Pin Tyler Estep (Central Christian) 3:32
184 Brett Barefoot (SCHU) Decision Evan Sharpe (Ozarks) 9-6
197 Mark Holder (Ozarks) Pin Bryce Angst (RLC) 2:50
197 Jonathan Carranza (RLC) Decision Derrion Miller (Arkansas Baptist) 4-0
197 Riley Williams (Wayland Baptist) Pin TiRyek West (SCHU) 2:15
197 Caleb Smith (RLC) Technical Fall Garrett Gibson (Central Christian) 22-3
197 Justin Vargas (Wayland Baptist) Decision Jonathan Carranza (RLC) 4-3
197 Riley Williams (Wayland Baptist) Major Decision Caleb Smith (RLC) 16-4
197 Garrett Gibson (Central Christian) Pin Bryce Angst (RLC) 0:37
197 TiRyek West (SCHU) Decision Garrett Gibson (Central Christian) 12-6
197 Jonathan Carranza (RLC) Decision TiRyek West (SCHU) 4-3
197 Caleb Smith (RLC) Pin Derrion Miller (Arkansas Baptist) 4:44
197 Caleb Smith (RLC) Decision Jonathan Carranza (RLC) 4-1
235 Robert Hernandez (SCHU) Pin Jerry Williams (RLC) 0:24
235 Keyshawn Stewart (Kansas Wesleyan) Pin Jerry Williams (RLC) 0:30
235 Robert Hernandez (SCHU) Forfeit Nicholas Emery (UHD) 0:00