Spokane Open - Men's Division


  1. Simon Fraser -- 120
  2. Montana State Northern -- 115.5
  3. North Idaho -- 107.5
  4. Univ. of Providence -- 104.5
  5. Eastern Oregon -- 103.5
  6. SW Oregon CC -- 94.5
  7. Clackamas CC -- 82.5
  8. Southern Oregon -- 73.0
  9. Unattached -- 66.0
  10. Warner Pacific -- 53.5
  11. Highline College -- 49.0
  12. Grays Harbor -- 40.5
  13. Univ. of Alberta -- 39.0
    14t. Umpqua CC -- 18.5
    14t. Univ. of Fraser Valley -- 18.5
  14. Pacific Univ. -- 12.5
  15. Montana Tech -- 9.0
  16. Western Washington -- 8.5
  17. Washington -- 5.0
  18. Pacific Lutheran -- 2.5

  Matches

LBS Winner Result Loser Score/Time
125 Aaron Nakama (Highline College) Pin Alexander Pastrana (GHC) 0:49
125 Josh Johnson (Warner Pacific) Pin Donovan Klega (PLU) 0:41
125 Jesse Torres (Unattached) Pin Donovan Klega (PLU) 0:58
125 Nick Kunz (Montana State Northern) Pin Christian Hill (GHC) 4:53
125 Oscar Bulaqui (Simon Fraser) Pin Alexander Pastrana (GHC) 0:26
125 Jesse Torres (Unattached) Technical Fall Christian Hill (GHC) 22-4
133 Aaron Blanchard (Umpqua CC) Forfeit Demetri Koures (MTECH) ——
133 Nathan Swanson-Dinsmore (WWU) Pin Aaron Blanchard (Umpqua CC) 2:44
133 Demetri Koures (MTECH) Default Austin Wallace-Lister (Highline College) ——
133 Riley Prough (Simon Fraser) Decision Nathan Swanson-Dinsmore (WWU) 17-14
133 Austin Dodson (Providence) Forfeit Demetri Koures (MTECH) ——
133 Nathan Swanson-Dinsmore (WWU) Pin Eli Walston (Providence) 1:43
133 Seth Lowren (SW Oregon CC) Decision Nathan Swanson-Dinsmore (WWU) 17-13
141 Jerry Mealey (Clackamas CC) Major Decision Timithy Ellinger (MTECH) 18-5
141 Blake Beard (Unattached) Decision Damon Thomas (GHC) 6-4
141 Devin Poppen (Southern Oregon) Pin Garin Swanson-Dinsmore (WWU) 0:37
141 Jared Brant (Eastern Oregon) Decision Timithy Ellinger (MTECH) 5-2
141 Damon Thomas (GHC) Decision Jacob Torres (Fraser Valley) 9-2
141 Matthew Hofenbredt (SW Oregon CC) Technical Fall Garin Swanson-Dinsmore (WWU) 20-2
141 Zac Wigzell (Southern Oregon) Decision Damon Thomas (GHC) 12-11
149 Justin Gibson (Providence) Technical Fall Justin Gibson (Providence) Won by FF 16-1
149 Dillon Simpson (GHC) Pin Fletcher Andrews (Unattached) 3:45
149 Hasaan Hawthorne (Unattached) Decision Chris Joner (GHC) 11-5
149 Braedon Orrino (Clackamas CC) Technical Fall Tyshane Young (GHC) 16-0
149 Cade Hite (SW Oregon CC) Pin Dillon Simpson (GHC) 2:11
149 Baylen Cooper (Warner Pacific) Major Decision Quinten Foster (MTECH) 18-5
149 Hasaan Hawthorne (Unattached) Pin Hasaan Hawthorne (Unattached) Won by FF 3:25
149 Zhachary Carreiro (Warner Pacific) Default Quinten Foster (MTECH) 2:20
149 Kaleb Ballard (Eastern Oregon) Decision Dillon Simpson (GHC) 8-7
149 Chris Joner (GHC) Pin Brandon Hertz (Pacific) 1:40
149 Chris Joner (GHC) Default Tyshane Young (GHC) 0:00
149 Chris Joner (GHC) Pin Travis Vermulm (Providence) 2:15
149 Brent Evans (North Idaho) Pin Chris Joner (GHC) 1:03
157 Chandler Michael (Southern Oregon) Pin Devin Doneen (WWU) 1:27
157 Christopher Moodry (MTECH) Pin Jake Porter (Umpqua CC) 6:20
157 Brandon Weber (Montana State Northern) Pin Kimani-Samuel Johnson (GHC) 2:15
157 Liam Corbett (Highline College) Technical Fall Max-Henry Nelson (PLU) 18-2
157 Josh Beckler (Providence) Decision Christopher Moodry (MTECH) 3-0
157 Thomas Stevenson (North Idaho) Pin Devin Doneen (WWU) 3:45
157 Max-Henry Nelson (PLU) Pin Jake Porter (Umpqua CC) 0:35
157 Kimani-Samuel Johnson (GHC) Decision Devan Larkin (Alberta) 8-2
157 Thomas Stevenson (North Idaho) Technical Fall Christopher Moodry (MTECH) 16-0
157 Cooper McCullough (North Idaho) Pin Max-Henry Nelson (PLU) 4:02
157 Kimani-Samuel Johnson (GHC) Pin Wyatt Kesler (Umpqua CC) 1:19
157 Kimani-Samuel Johnson (GHC) Default Marcus Peterson (Alberta) 0:00
157 Cooper McCullough (North Idaho) Pin Kimani-Samuel Johnson (GHC) 1:09
165 Cole Hill (MTECH) Decision Noah Jamison (Unattached) 7-1
165 Trey Meyer (North Idaho) Pin Cole Hill (MTECH) 1:16
165 Gage Bentley (Providence) Decision Cole Hill (MTECH) 11-7
174 Blake Cooper (Warner Pacific) Pin Dalton Varney (UW) 3:09
174 Chris Nile (Montana State Northern) Pin Chris Nile (Montana State Northern) Won by FF 1:06
174 Jacob Swift (North Idaho) Pin Griffin Schoch (GHC) 6:26
174 Dalton Varney (UW) Pin Graham Fader (Simon Fraser) 6:03
174 No Contest Default Konner Langhoff (SW Oregon CC) 0:00
174 Chase Short (Montana State Northern) Pin Dalton Varney (UW) 2:33
174 Griffin Schoch (GHC) Pin Griffin Schoch Won by FF 2:20
174 Derrien Perkins (Unattached) Technical Fall Griffin Schoch (GHC) 18-1
184 Trager Abatti (North Idaho) Decision Trager Abatti (North Idaho) Won by FF 4-3
184 Levi Perry (North Idaho) Pin Tanner Belcher (GHC) 0:51
184 Trysten Perales (North Idaho) Pin Osvaldo Gonzales (GHC) 5:36
184 No Contest Pin Levi Summers (Umpqua CC) 2:35
184 Doug Peyser (Simon Fraser) Pin Tanner Belcher (GHC) 3:58
184 Keegan Dorsey (Eastern Oregon) Pin Osvaldo Gonzales (GHC) 3:27
184 Mitchell Owens (Highline College) Technical Fall Mitchell Owens (Highline College) Won by FF 16-1
197 John Hensley (Providence) Pin Jack Moen (GHC) 4:26
197 Jack Moen (GHC) Default Christopher Bailey (Clackamas CC) 0:00
197 Jack Moen (GHC) Decision Brayden Schultz (Umpqua CC) 5-2
197 Alejandro Sandoval (Southern Oregon) Pin Jack Moen (GHC) 2:28
285 Garrett Ault (GHC) Pin Zachary Shawgo (MTECH) 3:28
285 Conner Sullivan (Unattached) Pin Kaelan Yanak (MTECH) 4:39
285 Matt Hopkins (Providence) Pin Thomas Stieler (GHC) 0:50
285 Steven Taylor (Providence) Pin Jake Hobbes (MTECH) 2:02
285 Dallas O'Bryan (Umpqua CC) Pin Josh Felder (GHC) 6:50
285 Solomon Smith (Providence) Pin Garrett Ault (GHC) 3:37
285 Emery Wilson (Alberta) Pin Zachary Shawgo (MTECH) 3:56
285 Taben Mansarey (Eastern Oregon) Major Decision Kaelan Yanak (MTECH) 10-1
285 Thomas Stieler (GHC) Default Tyler Burris (GHC) 0:00
285 Darryl Aiello (Clackamas CC) Pin Jake Hobbes (MTECH) 0:27
285 Alvaro Venegas (Warner Pacific) Pin Garrett Ault (GHC) 1:29
285 Alex Marshall (Unattached) Pin Josh Felder (GHC) 2:11
285 Taben Mansarey (Eastern Oregon) Pin Thomas Stieler (GHC) 4:32