Chad Simmons

  • Win Percentage: 82.2
  • Wins By Pin: 9
  • Wins By Tech Fall: 11
  • Wins By Major Decision: 4
  • High School: Deep creek (Chesapeake, VA)

Match Records

Result Opponent Score/Time Event Date
Won by Major Decision Daniel Ritz | PSU 14-0 USCAA National Invitational Championships 2/17/2019
Won by Pin Clifford Allen | PSU —— USCAA National Invitational Championships 2/17/2019
Won by Decision Tyler Bauer (Ald. Broaddus) 9-2 USCAA National Invitational Championships 2/17/2019
Won by Technical Fall Adam Aldridge | ECU 6:39 The Apprentice School vs. East Carolina University 2/2/2019
Won by Major Decision Calvin Kopstein | JMU 12-4 The Apprentice School vs. James Madison University 2/2/2019
Won by Decision Luke Ely | LIB 4-3 Liberty University vs. The Apprentice School 1/26/2019
Won by Default Trevor Pickett | GVSU 1:30 Grand Valley State University vs. The Apprentice School 1/26/2019
Won by Decision Shawn Murrey | TOL 8-5 The Apprentice School vs. University of Toledo 1/26/2019
Won by Technical Fall Luis Lopez | UNLV 4:41 The Apprentice School vs. University of Nevada Las Vegas 1/25/2019
Won by Forfeit —— —— The Apprentice School vs. California State University - Northridge 1/25/2019
Won by Pin Izaiah Salazar | RLC 3:16 The Apprentice School vs. Richland College 1/25/2019
Won by Pin Jacob Bringham | JMU 2:43 Builder Invitational 1/20/2019
Lost by Decision Jared Lough (Averett) 6-4 Builder Invitational 1/20/2019
Won by Pin Javian Moore (Averett) 2:46 Builder Invitational 1/20/2019
Won by Pin Derek Schmidt | Alderson Broaddus (NCAA-D2) 5:52 The Apprentice School vs. Alderson Broaddus (NCAA-D2) 1/12/2019
Won by Decision Luke Ely | LIB 2-1 The Apprentice School vs. Liberty University 1/12/2019
Lost by Decision Reed Custer | Kutztown University (NCAA-D2) 8-5 The Apprentice School vs. Kutztown University (NCAA-D2) 1/12/2019
Won by Technical Fall Nick Sulhoff | Alderson Broaddus (NCAA-D2) 18-3 The Apprentice School vs. Alderson Broaddus (NCAA-D2) 1/11/2019
Lost by Decision Jared Walker (Wash & Jeff) 6-2 Waynesburg Invitational 1/5/2019
Won by Technical Fall Derek Schmidt (Alderson Broadd) 19-4 Waynesburg Invitational 1/5/2019
Won by Major Decision John Reilly (Trinty) 14-3 Waynesburg Invitational 1/5/2019
Won by Decision Dillon Charlton (Waynesburg) 11-4 Waynesburg Invitational 1/5/2019
Lost by Disqualification Double DQ Jimmy Traub | Thomas More (NCAA-D3) —— The Apprentice School vs. Thomas More (NCAA-D3) 12/8/2018
Won by Technical Fall Tyler Houston | Defiance College (NCAA-D3) 16-0 The Apprentice School vs. Defiance College (NCAA-D3) 12/8/2018
Won by Technical Fall Nico Ziccardi | Stevens Institute of Technology (NCAA-D3) 18-2 The Apprentice School vs. Stevens Institute of Technology (NCAA-D3) 12/8/2018
Won by Decision Bailey O'Brien (Johnson & Wales) 7-4 New Standard Corporation Invitational 12/1/2018
Won by Decision Dane Morgan (Johns Hopkins) 6-2 New Standard Corporation Invitational 12/1/2018
Lost by Technical Fall Jared Lough (Averett) 19-1 New Standard Corporation Invitational 12/1/2018
Won by Technical Fall Tim Griffith (York) 16-1 New Standard Corporation Invitational 12/1/2018
Lost by Decision John Garda (New Jersey) 12-6 New Standard Corporation Invitational 12/1/2018
Lost by Decision Adrian Gonzalez (Johnson & Wales) 10-5 New Standard Corporation Invitational 12/1/2018
Won by Decision Nico Ziccardi (Stevens Institute) 10-4 New Standard Corporation Invitational 12/1/2018
Won by Decision Stephon Halliburton | Queens University of Charlotte (NCAA-D2) 9-7 The Apprentice School vs. Queens University of Charlotte (NCAA-D2) 11/20/2018
Won by Technical Fall Jordan Eakin | Belmont Abbey College (NCAA-D2) 18-2 The Apprentice School vs. Belmont Abbey College (NCAA-D2) 11/20/2018
Lost by Pin Jared Lough (Averett) 6:14 Estes Environmental Star City Open 11/18/2018
Won by Pin Noah Reynolds (Bluefield) 5:32 Estes Environmental Star City Open 11/18/2018
Won by Technical Fall Hunter Beaudet (Elizabethtown) 18-2 Estes Environmental Star City Open 11/18/2018
Won by Technical Fall Charles Strum (Mount Union) 16-0 Estes Environmental Star City Open 11/18/2018
Won by Pin Nicholas Dachowski | WCU 1:00 Ursinus Fall Brawl 11/10/2018
Won by Decision Zachary Goranson (Ursinus) 8-4 Ursinus Fall Brawl 11/10/2018
Won by Decision Jarrett DiGiantomasso (Ursinus) 2-0 Ursinus Fall Brawl 11/10/2018
Won by Technical Fall Clay Keller (Naval Academy Prep) 17-0 Ursinus Fall Brawl 11/10/2018
Won by Major Decision Nicholas Cofone (TCNJ) 11-0 Ursinus Fall Brawl 11/10/2018
Won by Pin Jaquaious Miller | ECU 2:39 Virginia Beach Nationals 11/3/2018
Won by Pin Patrick Doherty | BLC 1:23 Virginia Beach Nationals 11/3/2018

Tournament Placements

Tournament Place Date
New Standard Corporation Invitational 6 12/1/2018
Waynesburg Invitational 2 1/5/2019
Ursinus Fall Brawl 1 11/10/2018
Estes Environmental Star City Open 2 11/18/2018
Builder Invitational 2 1/20/2019
Virginia Beach Nationals 1 11/3/2018
USCAA National Invitational Championships 1 2/17/2019
* Record calculated from current dual & tournament results input

NCWA Points: 250.20